Thanks to Oya


With heartfelt thanks to my 45 years friend, Dear Oya, who added a further dimension to my dreams by translating my website from Turkish to English."  Tülin Erkaya (2005)

OYA İŞCİMEN KAVASOĞLU;

  

I was born in İstanbul on July 31, 1950.

I graduated from Arnavutköy American College for Girls (ACG) in 1969 and studied Psychology at İstanbul University.

Following the death of my father in 1971, Dr. Scholls U.K. invited me to London to be trained in Foot Care business that my father represented in Turkey. I also took a short training course on office management in London. After three years, I came back and started my business life in Turkey.

I worked as assistant and interpreter to the general manager in Talya Hotel, Antalya between 1976 and 1979;  as the travel manager at the H.R. department first and then as the executive assistant to the chairman of Algida, giving a total service of 13 years for the Unilever group of companies and as personal assistant to the chairman of Yapı Merkezi for 7 years until July 2004. I gave a break for a year and started to work again with Meen Partners in December 2005.

I have two daughters.
 

Tel: + 90 532 626 8116  - İSTANBUL

 

"Web sayfalarımı Türkçeden İngilizceye çevirip, hayallerime bir boyut daha kazandıran, 45 (kırkbeş) senelik      sevgili arkadaşım Oya'ya, içten teşekkürlerimle." Tülin Erkaya (2005)

OYA İŞCİMEN KAVASOĞLU;

31 Temmuz 1950 İstanbul doğumluyum.

Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinden (ACG, 1969) mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümüne devam ettim.

Dr. Scholl Türkiye temsilcisi babamın 1971 de vefatı üzerine firma yönetimi tarafından ayak sağlığı konusunda yetiştirilmek üzere Londra’ya davet edildim. 3 yıl kaldığım Londra'da ofis yönetimi konusunda da kısa süreli bir eğitim gördüm. Daha sonra Türkiye'ye dönüp yoğun olarak iş hayatına atıldım.

3 yıl Antalya Talya Otelinde genel müdür asistanı ve tercümanı olarak görev yaptım.

Unilever şirketler topluluğunda, önce İnsan Kaynakları bölümünde seyahat servisi yöneticisi,  daha sonra Algida’da başkan asistanı olarak toplam 13 yıl çalıştım.

En son Yapı Merkezi’nde 7 yıl süreyle başkan asistanı ve özel kalemi olarak görev yaptıktan sonra Temmuz 2004 de iş hayatıma bir süre ara verdim. Aralık 2005 den itibaren Meen Partners da yeniden çalışmaya başladım.

2 kızım var.

oyaiscimen@gmail.com

Tel: + 90 532 626 8116 - İSTANBUL


COMMENT

Name 

 

Your Comment